Турист у горах може відчути на собі, яку роль грає правильне харчування та планування їжі в походах. Ми рідко замислюємося про це, адже ресторани та супермаркети завжди поруч, і не біда, якщо забув обід, адже можна і перекусити. Але в поході такої можливості не буде, тож планувати своє «меню» в подорож треба заздалегідь.

Ми витрачаємо не менше 1500 ккал на добу, проте активний відпочинок в горах вимагатиме від вас в рази більше. Наприклад, нескладні треки вимагатимуть від 2500 ккал на добу, а складні маршрути – до 6000 ккал на добу! Тож як правильно харчуватись в горах?

Правильне харчування - це ключ до успіху

Окрім зниження витривалості, шкідлива їжа також сильно впливає на м’язи. Під час довготривалого походу, що є важким фізично, важливо отримувати всі можливі переваги від їжі. Під час приймання важливо саме наситити свій організм, а не набити собі живіт впусту. Коли організм не отримує достатньо білків, він починає використовувати власні м'язи як джерело амінокислот, що призводить до втрати м'язової маси та сили.

Шкідлива їжа призводить до проблем з травленням, що ускладнить подорож. Також постійне вживання цукру та вуглеводів робить вас постійно голодним та слабким. Такий стан на вряд чи зможе позитивно вплинути  на вашу мотивацію під час тяжкої подорожі в горах.

Що саме обирати в похід?

Обирайте той смак, до якого ви вже звикли, і який точно вам сподобається. Якщо маринована квасоля зовсім не викликає у вас апетит, то навряд чи будете з задоволенням їсти її втомлені в поході. Тоді це точно перетвориться на кошмар.

Їжа має бути досить калорійною, але при цьому і корисною. Ці калорії можна легко набрати тістечками, проте цукор, хоч і дає енергію, може виснажити організм досить швидко.

Для тривалих поїздок варто обирати їжу з меншим об’ємом, і яка не потребує додаткового інвентарю для приготування. Також розрахуйте приблизний час приготування їжі, адже варто знати, скільки палива на це піде.

Комфорт та зручність в поході мають свою ціну. Якісні енергетичні батончики та сублімовані страви здаються дорогими, проте це значно полегшує вагу вашого рюкзаку. До того ж, сублімовані страви на смак як домашні, та дуже поживні.

Що не варто брати з собою в похід?

Жирна та важка не буде найкращим варіантом, адже часто викликає відчуття нудоти. Потрібно збалансоване правильне харчування для здоров’я. Уникайте м’ясних консерв з великою кількістю жиру, смаженого бекону, продуктів з великою кількістю м’яса або сала.

Ніколи не беріть з собою сире м’ясо! Завжди краще взяти, наприклад, джерки.

Також краще не беріть з собою солоні закуски, вони викликають відчуття спраги та збільшують споживання води.

Як підібрати правильне харчування для здоров’я? 

Насправді правильне харчування меню може бути простим і незаморочливим. Важливо слідувати порадам, які допоможуть тримати себе в тонусі протягом всього походу.

Можливо, це дійсно проста порада, але іноді ми вважаємо, що воду потрібно «економити» і пити якомога менше. Це не так. Під час подорожі в горах потрібно пити щонайменш 2 літри води, це число доходить до чотирьох літрів. Все залежить від температури та вологості повітря, а також від вашої ваги.

Обирайте їжу, багату на білок та жири: джерки, сублімовані страви, деякі консерви, горіхи. Білки допомагають відновлювати тканини та м'язи після фізичного навантаження.

Правильне харчування сніданок, обід та вечеря є важливими складовими здорового способу життя. Сніданок містить вуглеводи як додатковий заряд енергії вранці. Дуже важливо ситно поїсти з самого ранку, адже попереду важкий день. В обід можна з’їсти щось типу бутербродів (якщо погодні умови того дозволяють і вони не зіпсуються), або обрати сублімовані страви. Вечеря має бути такою ж по ситності, як і сніданок. Це дає той самий останній ривок перед відпочинком.

Що використати на перекус?

Перекуси дозволяють підтримувати високий рівень енергії між основними прийманнями їжі. То, що таке правильне харчування коротко? Страви мають бути легкими, довготривалими, та компактними. Ось що може підійти:

  1. Сухофрукти. Ізюм, курага, фініки, інжир та інші сухофрукти багаті на природні цукри та вітаміни.
  2. Горіхи та насіння. Мигдаль, волоські горіхи, кеш'ю, соняшникове та гарбузове насіння є чудовим джерелом білків, жирів та поживних речовин.
  3. Енергетичні батончики. Спеціальні енергетичні батончики, які містять суміш вуглеводів, білків і жирів, зручно транспортувати та швидко споживати. Особливо батончики OMNOM, які не містять злакових і складаються лише з фруктів та горіхів. Різноманітний мікс – це просто насолода в кожному шматочку. Спробуйте енергетичні батончики OMNOM від ЇDLO!
  4. Цільнозернові крекери та галети. Вони є хорошим джерелом вуглеводів і можуть споживатися разом з іншими закусками, такими як сир чи арахісова паста
  5. Шоколад. В більш прохолодну пору – це просто чудовий снек. А ось коли температура стає вищою, є вірогідність, що шоколад розплавиться.

Правильне харчування це запорука успішного проходження бажаного маршруту під час вашого ретріту в горах. Не варто нехтувати своїм здоров’ям, адже це також і про комфорт.