Знаєш, що спільного між прибиранням сміття, допомогою ближньому, заняттями спортом, походами в гори і смачною їжею? Це нейромедіатор під назвою “дофамін”, який належить до так званих “гормонів щастя” і відповідає в нашому мозку за мотивацію, відчуття задоволення чи навіть ейфорії. Як це працює і до чого тут, наприклад, їжа для туристів - далі в цій статті.

Почнемо з прибирання сміття. Війна із надлишком відходів офіційно почалась у 1874 році в Ноттінгемі (Англія), де збудували перший в світі сміттєспалювальний завод. Педантичні британці вже тоді зрозуміли, що індустріальна революція попри всі “плюшки” може буквально поховати нас під тоннами непотребу. Якби так зробили одночасно всі великі міста і прогресивні країни, жити зараз було б значно краще. Але по факту з кожним роком тримати “оборону” людству стає дедалі важче.



Можливо, наша планета вже сьогодні перетворилась би на велике звалище, як в мультфільмі Wall-E. Але на початку 90-х спершу Європа, а потім і США перейшли в контрнаступ. Нова стратегія отримала назву розширена відповідальність виробника. Тобто той, хто продукує щось, має нести повну відповідальність за переробку і утилізацію власної продукції після її споживання. Першими на цей шлях ступили Німеччина, Франція і Швеція. Північна Америка пішла далі і започаткувала рух Leave no trace, який запропонував розділити відповідальність ще й між кінцевим споживачем. Власне, це допомогло багатьом людям нарешті здобути новий сенс у боротьбі за чисту планету. А саме: дбаючи про власне здоров’я і про середовище, в якому ти живеш, можна стати не лише значно щасливішим, а й здоровішим. Як? Науково доведено, що люди, в яких регулярно виділяється дофамін, хворіють на 16% менше.

Зрештою, зародилась ціла філософія, форпостом якої стала нова еко-течія під назвою плоггінг. Її адепти не просто збирають сміття - вони влаштовують змагання, де перемагає той, хто не лише першим прийшов до фінішу, а й зібрав більше відходів. Цікаво, що українці пішли далі і продовжили подібну діяльність на воді, назвавши це акваплоггінгом. Зокрема, влітку на київських водоймах ти можеш отримати безкоштовний прокат каяка або SUP-борда за умови, що привезеш торбу сміття, зібраного на воді. Крім того, українські ІТ-шники розробили безкоштовний додаток Сортуй, за допомогою якого можна легко визначити тип відходів та спосіб сортування. Отже в тебе, як у людини, що любить гори і переймається чистотою Карпат, є готова філософія і інструмент для того, щоб стати трохи щасливішим. 



Але це лише одна ланка дофамінового циклу. ЇDLO, як відповідальний виробник, адаптував, розширив і довершив його. Адже тобі вже має бути відомо, що дофамін виробляється тоді, коли людина ставить собі цілі і досягає їх. Це стається як під час звичайного походу в гори, так і під час спортивних трейлів і контестів. Наступний викид дофаміну - під час споживання їжі. Тут ти маєш комбо, адже їжа швидкого приготування дає тобі смачне і сите задоволення всього за 10-15 хвилин. Третій левел настає, коли ти ховаєш пусту упаковку від їжі в рюкзак із розумінням, що ти залишив по собі чисте довкілля. І, нарешті, “контрольний” викид дофаміну стається тоді, коли ти прибираєш на маршруті схожі на ЇДЛО пакети і забираєш їх з собою. І наостанок: із зібраними пакетами ти приходиш в одну із точок прийому використаних дойпак-упаковок  і міняєш їх на нову упаковку їжі для туристів. Цикл замкнувся! 

До речі, акція з обміну використаних пакетів діє з липня 2020. За цей час було зібрано понад 7500 дойпаків, це майже 400 людей, що отримали посилену дозу дофаміну. Тож маємо цілу армію щасливіших і здоровіших людей, які, ми впевнені, і далі робитимуть цей світ кращим. Долучайся!