Фрірайдом марить кожен, хто бодай раз виїхав за межі траси і відчув легкість катання в пухкому снігу. Воно схоже на кілька секунд вільного падіння, з тією різницею, що тебе не судомить від страху, душа не тікає в п’яти, а серце якщо і завмирає, то тільки від радості. От буквально щойно ти їхав по чомусь твердому, пломбодробильному чи слизькому, кант надійно тримав тіло і раптом... ти починаєш левітувати. Власне, таким мозок і запам’ятовує перший досвід фрірайду. 

Звісно, досвід у кожного свій. Особливість фрірайду в тому, що “заходить” він не всім. Для багатьох світ поза трасами - це довге викопування лиж чи сноуборду, повні штани і пазуха холодного і мокрого снігу, підколки друзів. Впізнав себе? Зрештою, навіть тим, хто “в темі” іноді важко розібратись, куди вони потрапили - на фрірайд чи може вже на беккантрі? Зрештою, різниця між ними дещо розмита і відчути її можна скоріше не розумом, а ногами. Так, так, саме ногами, м’язами, тілом. І зараз ти зрозумієш, чому. 
 

Народження вільних

Фрірайд - це все, що відбувається в горах поза межами підготовлених трас. Навіть проїзд між ялиночками посеред схилу, де не зміг протиснутись ратрак, можна вважати фрірайдом. Він починається тоді, коли тобі стає тісно в тих межах, які люди вигадали собі задля безпеки. Поступово проїзди за трасами ставатимуть довшими, частішими. І через кілька виїздів в гори тебе неодмінно потягне на пригоди, які інколи можуть закінчуватись пошуковими роботами. Інколи навіть шукатимуть тебе. Ось тут, друже, й проходить межа між фрірайдом і беккантрі фрірайдом (backcountry freeride).
 

Де ж межа?

Скажімо так: фрірайд це поки ти катаєшся на- і поруч з курортом і маєш доступ до благ цивілізації. В тебе є постійний доступ до витягів, ресторанів, тепла... і ти можеш не переживати про підножний корм та дах над головою. Всі сили ти витрачаєш виключно на спуск і викопування після незграбних падінь. Втомився - пензлюєш до кнайпи чи кафешки і відновлюєшся гарячим обідом, інколи навіть вкрай незбалансованим, адже карпатська їжа солона, ще й перенасичена жирами. А от беккантрі фрірайд це вже коли ти починаєш ходити більше, ніж кататись, вигрібати з чагарів по 2-3 години з думкою про бабаїв, вовків і рятувальників. Саме в такі моменти варто мати при собі правильну їжу: ситну, калорійну, компактну, легку, зручну для вживання. 

Фрірайд і рівні підготовки до нього

Фрірайд неможливий без відповідного спорядження і знань. Знання про лавинну небезпеку, як діяти в екстрених ситуаціях, вміння користуватись спецобладнанням, розуміння метео-карт тощо. Матчастина: для позатрасового катання тобі знадобляться фрірайд-лижі або сноуборд, особливістю яких є довша ростовка і ширша талія (поперечна частина снаряду). Одяг також повинен бути не таким, як для Буковелю: значно комфортніше ти почуватимешся в куртці і штанах без підкладки (так званий “хардшел”), під куртку одягають флісовий светр чи тонку пуховку (при екстремальних температурах). На спині повинен бути надійний рюкзак. Про те, що слід, а що не слід класти в такий рюкзак, ти дізнаєшся в наступному матеріалі. 
 

Енерговитрати на беккантрі

Неможливо заздалегідь порахувати кількість калорій, які ти спалиш за день катання. Однозначно не варто виходити з готелю натще і повноцінний висококалорійний снідонок допоможе тобі почуватись бадьорим перші дві-три годин. А от що ж робити далі, коли ти потрапляєш за межі цивілізації, а довкола лише сніг і ялинки?

В допотопні часи найкращим перекусом були шоколад і горіхи. Шоколад є прекрасним постачальником жирів (какао) і вуглеводів (цукор). Горіхи постачають організму амінокислоти. В свій час виробники намагались поєднати горіхи і шоколад, заливши їх нугою. Таке революційне поєднання було б найкращими і досі, якби не одна особливість - замерзання. Відгризти такий батончик іноді коштувало розкришених зубів і улюблених пломб. Виробники швидкого харчування переосмислили цей недолік. Новітні підходи в екстремальному харчуванні спромоглись не лише вдосконалити, а й доповнити енергетичний мікс фруктами, насінням та горіхами. А це, відповідно, збільшило вміст вуглеводів і підсилило енергетичну потужність такого їдла. 

Цікаво, що найкращим співвідношенням поживних речовин (білки-жири-вуглеводи)  для організму є 1:1:4. А в умовах активного руху частка вуглеводів може бути й більшою. Таким чином, зробивши акцент на енергетичні батончики, ти забезпечиш свій організм “пальним” на весь день. До речі, май на увазі - енергетичний батончик ОMNOM, не замерзає на морозі, не розкришується, а також легко приймає форму кишені. Бонус для гурманів - це 12 різних смаків.

Де можна якісно катнути фрірайд

Карпати - ідеальне місце для беккантрі фрірайду. Оскільки більшість курортів розташовані на висотах до 1400 м і мають дуже слабку інфраструктуру, фрірайдити можна хіба що в ялиночках і в лісі. Потрапити на високогір’я з підйомника можна лише на одному курорті, який називають “мекка українського фрірайду”. Звісно, ти вже чув про нього, це - “Драгобрат”. Однак часті вітри і туман роблять його не надто комфортним для катання. Розташований він на Свидовецькому хребті, який сам по собі є вельми цікавим для вилазок на скітур.

Дещо нижчим і зручнішим в багатьох сенсах є “Пилипець” і “Подобовець” - два сусідніх курорти на Боржавському хребті. Доїхати туди простіше, катання більш фанове. Але не варто піддаватись спокусі розкатати все, що бачиш - Боржава тільки на перший погляд безпечна, там легко заблукати і важко знайти цивілізацію. І на Боржаві, і на Свидовці фрірайдери-початківці часто в якості “маршруток” використовують ратраки і снігоходи, які значно розширюють зону катання. Це відносно дешеве задоволення. Його “підводним каменем” є вкрай низький рівень безпеки з боку організаторів, які, фактично, не несуть за тебе жодної відповідальності. Крім того, український райдер полюбляє гуляти Чорногірським і Мармароським гірськими хребтами, де віднедавна облаштовано гірські притулки, в яких постійно чергують волонтери-рятувальники.

Що ж, тепер ти знаєш більше про фрірайд і беккантрі. Цих знань недостатньо, щоб передбачити всі складні ситуації, але, скориставшись ними, ти вже не будеш безпорадним “блудним сином” гір. І ще одне: обов’язково пройди курс лавинної підготовки, які в Україні проходять регулярно. Пам’ятай: безпека понад усе!