Зазвичай туристи під час планування походу стикаються з такою проблемою: яку їжу можна взяти в похід. Якщо взяти занадто багато — рюкзак буде занадто важким, а якщо мало — можна голодувати під кінець походу. Звичайно, у кожної людини своя норма, однак не буде зайвим скористатися розкладками більш досвідчених туристів, щоб скласти свою розкладку і грамотно спланувати похідне харчування.
Яку їжу необхідно взяти в похід
Питання про те, яку їжу взяти в похід, залежить від термінів, виду походу, кількості осіб. Наприклад, якщо похід короткий (3–5 днів) і не дуже складний, кількість продуктів зазвичай не вираховують до точності, і взяти можна те, що хочеться. Під час планування походу, наприклад, на 10 днів, розрахунок повинен бути більш точним. Так, в середньому на 1 людину йде 500 г продуктів у день. Тому в перші кілька днів трекінгу туристу доведеться нести на своїх плечах близько 5 кг продуктів (не рахуючи екіпіровки та іншого приладдя).
Складаючи список, туристи віддають перевагу легким і компактним продуктам. Тому харчування в поході може відрізнятися від звичного вам у повсякденному житті. Так, замість хліба рекомендується брати більш легкі хлібці, замість свіжих овочів і фруктів — сушені. Перевага надається сухим продуктам, оскільки вони набагато легші.
Що не варто брати з собою в похід
Перш, ніж складати список їжі в похід, рекомендується врахувати, що з продуктів брати з собою не рекомендується:
-
Консерви, їжа у важкій тарі та склі. По–перше, такі упаковки важкі, по–друге, порожні банки доведеться носити з собою до кінця походу, оскільки спалити їх не можна.
-
Важка і низькокалорійна їжа. У поході харчування повинно бути ситним, оскільки енергія витрачається дуже швидко. Такі продукти не будуть корисні під час трекінгу, а тільки обтяжать ваш рюкзак.
-
Продукти, які можуть швидко зіпсуватися (молочка, варена ковбаса, сире м'ясо та риба).
-
Свіжі фрукти та овочі (за деякими винятками).
-
Соки і алкоголь (особливо у великій кількості).
Список їжі, яку необхідно брати з собою в похід
Звичайно, кожна людина планує свій раціон в поході, виходячи з особистих переваг. Однак існують найбільш популярні серед туристів продукти для трекінгу.
Список продуктів в похід:
-
Основні:
-
Крупи: гречана, рисова, сочевиця, геркулес
-
Хлібці
-
Тушонка в вакуумі або сушене м'ясо
-
Чай
-
Сіль, цукор
-
Додаткові
-
Сухі спеції
-
Твердий сир
-
Кава
-
Сирокопчена ковбаса
-
Сухе молоко
-
Шоколад (переважно гіркий)
-
Батончики енергетичні
-
Льодяники
-
Печиво
-
Горіхи, сухофрукти
-
Макарони
-
Сублімована їжа.
Щоб розрахувати потрібну кількість продуктів, важливо знати, скільки за 1 раз може з'їсти одна людина. Наприклад, гречки або рису знадобитися приблизно 80 г на одну порцію, геркулесу — 50 г, один енергетичний батончик (50 г) за один перекус. Що стосується інших продуктів, то на 1 прийом для 1 дорослої людини потрібно взяти приблизно в таких кількостях: твердий сир — 30–40 г, сирокопчена ковбаса — 30–40 г, сушене м'ясо — 20–25 г, горіхи — 15–20 г , сухофрукти — 40–50 г, чай — 8–10 г, сіль — 5–7 г.
Виходячи з кількості осіб в групі та термінів трекінгу можна порахувати, які продукти і в якій кількості необхідно взяти з собою в похід. Якщо група маленька, є можливість урізноманітнити меню, але коли в похід збирається 15–20 чоловік — в такому випадку різноманітність продуктів буде не такою широкою, оскільки брати з собою багато їжі складно.
І пам'ятайте, що пропускати прийом їжі не можна — це основне правило в поході.
Розкладка для дітей — нюанси
Під час планування розкладки для дітей, варто враховувати деякі нюанси, оскільки їхнє харчування трохи відрізняється від харчування дорослої людини. Ось важливі моменти:
-
Подбайте, щоб 1 прийом їжі включав гарячі страви
-
У меню потрібно додати додатково білкову їжу й вітаміни
-
Для дітей до 6 років порції повинні бути приблизно в два рази меншими, але це не стосується солодощів.
Сублімовані продукти
Все більшою популярністю серед туристів користуються сублімовані продукти. Під час сублімації з продуктів видаляється майже вся волога, але корисні властивості їжі, смак і аромат залишаються такими ж. Вага та обсяг таких продуктів знижуються, тому їх можна брати в похід в будь–якій кількості. За це і люблять туристи сублімовану їжу.
Список продуктів в похід можна коригувати під себе, додавати свої улюблені продукти, проте у більшості туристів основні продукти майже не відрізняються.
Вибір продуктів залежно від типу походу
Що брати в похід їсти багато у чому залежить від типу, тривалості, рівня складності подорожі, сезонності та зовнішніх умов (температура, доступ до води, можливість готувати).
Короткий гайд щодо вибору продуктів у похід
Гірський похід: висока калорійність, легкість, швидкість приготування.
Що брати з собою з продуктів у гори:
- Для поживного сніданку: вівсянка з сухофруктами або кукурудзяна каша з фруктами/мʼясом, кава/чай, енергетичний батончик, інша висококалорійна їжа.
- Для обіду на ходу: горіхи, сухофрукти, джерки, енергетичні батончики, шоколад.
- Для вечері у поході: сублімовані супи, пюре з мʼясом, крупи швидкого приготування (кускус, гречка тощо), тушонка, шоколад, травʼяний чай.
Піший похід (помірна складність, тривалість 1-3 дні): збалансованість, легкість, мінімум посуду.
Які продукти взяти:
- Сніданок: вівсяна, горохова або кукурудзяна каша, бутерброди, сир, варені яйця (на перший день), кава або чай.
- Обід у поході: мʼясні джерки, горішки, сухофрукти, енергетичні батончики, печиво, хлібці.
- Вечеря: супи з сублімованих продуктів, макарони або картопляне пюре з мʼясом, горіхи, халва, травʼяний чай.
Багатоденний піший похід: тривале зберігання, калорійність, мала вага.
Які брати продукти:
- Сніданок: сухі каші з фруктами/овочами/мʼясом, кавові пакетики, шоколад, енергетичні батончики, арахісова паста з хлібцями, чай.
- Обід: джерки, снеки, енергетичні батончики, горішки, сухофрукти, шоколад.
- Вечеря у поході: сублімовані страви або каша з тушонкою, чай, халва, сухофрукти.
Кемпінг, де є авто, табір, обладнання для приготування їжі: комфорт, різноманіття, приготування на вогні чи газу.
Що взяти з продуктів у похід:
- Сніданок: яєчня, бутерброди, каші швидкого приготування, йогурти, кава з вершками або чай, фрукти.
- Обід: сублімований суп, гриль (м’ясо/риба/овочі), овочеві салати, фрукти.
- Вечеря: тушковане м’ясо, каша у казанці, плов, основні страви, що не потребують приготування.
Формуючи список продуктів, варто памʼятати, що їжа для походу повинна бути не тільки корисною та різноманітною, але й смачною. Тож купуйте продукти у перевірених брендів, особливо коли стосується страв швидкого приготування!