Поїсти в поході — це завжди вдвічі приємно. По–перше, перерва на прийом їжі — це можливість відпочити, а по–друге на природі, в горах апетит приходить швидше, і вгамовувати його набагато приємніше. Але прийом їжі має ще одну важливу функцію — це відновлення сил усіх учасників походу. Адже саме завдяки ситному обіду або сніданку турист насичується енергією, щоб рухатися далі.

Існує негласне правило: час на організацію походу необхідно витратити в 2 рази більше, ніж триватиме сам похід. Іншими словами, підготовку до походу на вихідні бажано почати з вівторка. Якщо ви зібралися в похід в гори, на природу, з ночівлею з палатками, постарайтеся організуватися разом, щоб спланувати всі максимально ефективно.

Їжа в похід влітку і її підбір — це важливий етап підготовки, навіть якщо ви зібралися просто сходити на природу з друзями. Важливо організувати все так, щоб не набрати зайвого з собою (адже все доведеться тягти на собі), але і не прорахуватися і не залишитися голодними. Їжа та вода — це перше, про що потрібно подумати при плануванні походу.

Які продукти взяти в похід

Прийом їжі в поході дещо відрізняється від щоденного. Перше, що необхідно зробити до походу, це скласти розкладку. Для початку потрібно продумати, наскільки енергійним буде даний похід, щоб прикинути, скільки калорій будуть витрачатися на добу:

  • Піший похід по рівнині або сплав по тихій річці — 2500 ккал на добу.
  • На пішогірний на тиждень по не дуже крутих схилах знадобитися вже 3000 ккал на добу.
  • Тривалий похід в гори, байдарковий сплав — 3500 ккал на добу.

Пам'ятайте, що в похід ідуть не для того, щоб схуднути, тому харчуватися необхідно максимально калорійно, щоб не втратити сил. Нижче вказано список продуктів з високою калорійністю (кількість ккал на 100 г сирого продукту, крім сухофруктів — там калорійність вказана вже в сушеному вигляді):

  • Арахіс — 555
  • Чорнослив — 262
  • Вівсянка — 358
  • Кукурудзяні пластівці — 345
  • Солоне сало — 797
  • Твердий сир — 460
  • Яловичина — 191
  • Свинина — 218
  • Козінаки — 576
  • Шоколад — 550
  • Халва — 519
  • Бублики — 335
  • Хліб житній — 210
  • Хліб пшеничний — 246.

У поході завжди необхідно дотримуватися балансу жирів (сало, масло, сир), вуглеводів (овочі, сухофрукти, солодощі), білків (горіхи, шоколад, м'ясо), щоб харчування було повноцінним. Адже вдалий похід багато в чому залежить від збалансованого, поживного прийому їжі.

Що з продуктів не варто брати

  • Продукти, які швидко псуються
  • Соки
  • Їжу у важкій тарі
  • Їжу, яка містить багато рідини, низькокалорійна
  • Ті продукти, які складно приготувати в умовах походу.

    Режим харчування в поході

Сніданок і вечеря в обов'язковому порядку готуються на багатті — це повноцінний прийом їжі. Що стосується обіду, тут все залежить від складності походу. У неспішному, легкому поході є час і сили приготувати повноцінний суп або юшку. Якщо ж похід більш складного характеру, витрачати дорогоцінний час на приготування обіду не рентабельно. У такому випадку можна обмежитися чаєм з висококалорійними бутербродами і заварити швидкорозчинний пакетований суп. Цього буде достатньо, щоб продовжувати рух.

Якщо це туристичний похід з дітьми, подбайте про гарячі страви, додатковий білок, вітаміни. Плануючи порції, для маленьких дітей їх можна зменшувати вдвічі.

Їжа на природі влітку без готування

Часто буває, що під час походу, навіть не дуже складного, немає сил та енергії готувати повноцінний обід або вечерю. Але їсти треба, і легкими перекусами тут не відбудешся. Усе частіше туристи віддають перевагу готовим сублімованим продуктам, які не займають багато місця в рюкзаку, але стають повноцінним прийомом їжі під час походу. Сублімовані продукти — це їжа, яка піддалася вакуумно–сублімованому сушінню. З продуктів видаляється волога вакуумним способом. Користь від цього величезна: продукт зменшується в об'ємі і вазі, не втрачає корисних властивостей, його термін зберігання збільшується.

Сублімована їжа Їдло включає сніданки, обіди, вечері, страви з м'ясом і без, перекуси у вигляді поживних батончиків, чай і каву. Іншими словами, ви можете взяти в похід виключно сублімовані продукти і харчуватися повноцінно протягом усього походу. Для приготування сублімованих продуктів досить додати кип'яченої води і почекати 10 хвилин. Рис зі свининою, вівсянка або булгур з овочами готовий. Також "плюсом" такої їжі є те, що вона не псується на спеці. Це особливо важливо в походах влітку, коли безліч продуктів взяти не можна через неможливість їх правильно зберігати.

Крім субліматів з собою можна взяти продукти, які не потрібно готувати на пальнику. Наприклад, вівсянка або мюслі швидкого приготування (їх можна запарювати і не окропом), сухе молоко, печиво, шоколад, сир, ковбаса. Таким чином не потрібно витрачати час не тільки на приготування їжі, а й на миття посуду.

Меню в поході

Меню в поході без готування виглядає приблизно так:

День 1

  • Сніданок: кукурудзяна каша з насінням чіа і маком, енергетичний батончик банан–інжир, кава.
  • Обід: гречана каша з яловичиною, карпатський чай, сухофрукти.
  • Вечеря: суп–пюре з грибами, чай, енергетичний батончик родзинки–мак, сушені фрукти.

День 2

  • Сніданок: вівсяна каша з курагою, енергетичний батончик зі смородиною, кава, горіхи з родзинками.
  • Обід: різотто з грибами, чай, сушені фрукти.
  • Вечеря: гороховий суп зі свининою, чай, батончик какао–фундук, горіхи з родзинками.

День 3

  • Сніданок: горіхова гранола, сушені фрукти, кава.
  • Обід: картопляне пюре зі свининою, енергетичний батончик м'ята–фінік, чай карпатський.
  • Вечеря: томатний крем–суп з креветками, горіхи з родзинками, чай.

Меню складається із сублімованих продуктів, які мають невеликий об’єм і вагу, їх легко і просто брати з собою на будь–яку вилазку, вони не псуються і здатні наситити організм корисними речовинами і необхідними білками, жирами, вуглеводами. Таким чином, вам не потрібно кожен раз на привалі морочитися з приготуванням страв. Досить залити страву окропом прямо в пакетик, перемішати і почекати 10 хвилин. Сублімовані продукти значно полегшують подорож, і ви може сконцентруватися виключно на самому процесі, а не думати про те, як і де приготувати їжу.

Їжа в похід з наметами

Для тих, хто не любить ледачий відпочинок, можливість взяти рюкзак на плечі і відправитися в похід — кращий спосіб відпочити. Що необхідно для відпочинку з наметами залежить від того, як ви плануєте відпочивати та де готувати їжу. Якщо це просто похід з друзями на вихідні з однією ночівлею, можна добре відпочити, подивившись околиці міста, де ви живете, побачити нові місця.

Важливим моментом навіть у дводенному поході є їжа для ночівлі наметами. Сплануйте ваш раціон дома заздалегідь і проведіть необхідні закупи. Так ви істотно заощадите, не переплачуючи за продукти в туристичних магазинах, які є на територіях кемпінгів. Як і в будь–якому іншому випадку, не бажано брати з собою швидкопсувні продукти. Якщо це м'ясо, візьміть його в замороженому або сублімованому вигляді.

У такому поході не обійтися без води. Враховуйте, скільки літрів вам буде потрібно на весь період походу на всіх учасників групи, адже без води в поході найскладніше. Звичайно, 5-літрову флягу з собою не понесеш. Тому під час пішого походу докуплюйте воду або наповнюйте порожню тару в джерелах по дорозі.

Одним із універсальних продуктів є крупи, з яких готують каші. Якщо похід не тривалий, можна взяти консерви і тушонку (але пам'ятайте, що вони досить важкі і займають багато місця). Бажано запастися овочами та фруктами, що не швидко псуються. Візьміть чай, каву, печиво для хороших посиденьок біля вогнища ввечері. Також можна взяти улюблені цукерки, горіхи, шоколад, згущене молоко — вони теж висококалорійні і при цьому їх легко зберігати.

Відзначимо, що навіть у дводенному легкому поході з наметами будуть доречні сублімати. Достатньо лише порахувати, скільки і яких продуктів потрібно на всю групу туристів — і проблема з харчуванням відпаде сама. У вас є можливість спланувати меню і для вегетаріанців, і для тих, хто любить м'ясо. А різноманітність продуктів дозволяє харчуватися кожного дня походу новими стравами, які не встигнуть приїстися.

Похід з ночівлею з наметами — це хороший спосіб відпочити від повсякденності і шуму міста, набратися сил і "перезавантажитися".

Їжа для пікніку

Похід в ліс або до озера дозволяє розслабитися і відпочити від повсякденних проблем. Тому багато хто з нас так люблить вилазки на природу, навіть якщо вони короткочасні. Пікнік — це завжди хороша можливість відпочити на природі з близькими людьми, друзями або коханою людиною. Але навіть такий безневинний похід вимагає ретельного планування харчування. Перш, ніж вирішити, яку їжу брати, потрібно порахувати кількість учасників походу. Потім можна приступати до списку продуктів, враховуючи смакові переваги і побажання всіх учасників групи. Не рекомендується брати швидкопсувні продукти, якщо не буде можливості з'їсти їх у найближчі 2 години. Які основні продукти можна брати з собою на природу:

  • Напої. Без води не обійтися ніяк навіть у короткій вилазці. Також можна взяти з собою термос з окропом і пакетики чаю або кави. Якщо це вилазка в жарку погоду, потрібно запастися охолоджувальними напоями.
  • Фрукти, овочі, зелень. У сезон пікніків — це просто необхідні продукти для вдалого пікніку. Нарізати такі продукти потрібно на місці, щоб вони не втратили свіжість.
  • Хліб або лаваш. На солодке - печиво.
  • Продукти для бутербродів. Це може бути що–завгодно, залежно від уподобань групи. Враховуйте, що влітку, в спеку, деякі продукти псуються швидко, їх брати не рекомендується.
  • Сіль і спеції для приготування будь–яких страв, цукор до чаю або кави, рослинне масло для заправок.
  • Риба, м'ясо, птиця — якщо це не тривалий похід, а невеличкий відпочинок на природі.
  • Консерви. З рибних можна приготувати смачний суп, а овочеві можна використовувати як гарнір.

Піший похід, навіть якщо на 1 день, пройде вдало і незабутньо, якщо правильно його спланувати. Не пошкодуйте витратити трохи часу вдома, щоб відпочинок на природі сподобався всім.

Пам'ятайте про те, що процес приготування їжі в поході не повинен викликати складнощів і забирати багато сил та енергії. Зробіть цей процес легким, щоб ви повністю могли насолодитися туристичним маршрутом.