Для успішного походу правильно сплановане харчування відіграє далеко не останню роль. Адже якщо прорахувати все меню наперед, не доведеться нести зайвий вантаж в рюкзаку, який і без того важкий. Для цього пропонуємо розібратися, що брати чи не брати для трекінгу у якості їжі.
Їжа для походу в гори відрізняється від звичайної тим, що продукти не повинні займати багато місця в рюкзаку і мати невелику вагу. Складаючи список продуктів, вибирайте легкі і компактні, наприклад, сушені фрукти і сублімовані овочі, м'ясо. До того ж, сьогодні можна купити вже готові набори їжі для походу в пакетах. Такі сублімати займають мало місця, але при цьому багаті корисними речовинами і практично не відрізняються від свіжих овочів і фруктів, м'яса.
Які продукти взяти з собою в похід
Їжа для тривалого походу повинна бути ситною, калорійною, але при цьому не важкою і не жирною. Складаючи список продуктів для трекінгу пропонуємо спиратися на цей:
-
Крупи — гречана, рисова, геркулес
-
Хлібці або сухарики
-
Чай
-
Сіль, цукор
-
Рослинна олія
-
Спеції
-
Молоко сухе
-
Кава або какао
-
Соя
-
Шоколад (краще чорний)
-
Енергетичні батончики
-
Печиво
-
Козинаки
-
Горіхи і сухофрукти
-
Макарони
-
Сублімати.
Звичайно, у кожної людини список продуктів свій, складає він його, спираючись на особисті вподобання. Однак плануючи розкладку для походу рекомендуємо відштовхуватися від цього списку.
Що не варто брати в похід
Ми вже розглянули список основних продуктів, які можна брати в похід, тепер звернемо вашу увагу на ті продукти, які будуть зайві під час довгого походу:
-
Продукти, які швидко псуються (молочка, свіже м'ясо і риба). Якщо ви все ж взяли такі продукти, з'їсти їх потрібно в перший день.
-
Низькокалорійна і важка їжа з великою кількістю рідини.
-
Свіжі фрукти та овочі також не рекомендується брати в похід крім деяких винятків.
-
Їжа в тарі зі скла та іншого важкого матеріалу.
Вода в поході
У поході вода відіграє навіть більшу роль, ніж їжа, тому варто подбати про неї в першу чергу. Візьміть з собою тару в 1,5 л, щоб поповнювати її в джерелах і ріках. Ємність повинна бути індивідуальною.
Що стосується інших напоїв, під час привалів і прийому їжі найчастіше готують чай, іноді каву або какао.
Приклад меню на день в поході
Типове меню на день в поході відрізняється від звичайного — воно менш різноманітне і виглядає так:
-
Сніданок: пластівці із сухофруктами, хлібці (можна з ковбасою або сиром), кава (або інший напій на вибір).
-
Перекус: горіхи або сухофрукти, енергетичний батончик.
-
Обід: гаряча страва, галети з сиром чи ковбасою, чай.
-
Вечеря: каша з овочами або м'ясом, половина плитки шоколаду, чай.
Таке меню підходить для великих груп, якщо в групі кілька туристів — меню можна зробити більш різноманітним.
Денний перекус — що краще взяти
Їжа для походу повинна бути калорійною, тому і денний перекус зазвичай повинен бути швидким, не важким, але ситним. Ось приблизний перелік продуктів, які зазвичай беруть в похід в якості перекусу:
-
галети з ковбасою або сиром,
-
горіхи, сухофрукти,
-
цукати,
-
енергетичні батончики.
Розрахунок продуктів для трекінгу
Після того, як перелік продуктів складено, можна розрахувати, скільки продуктів брати на 1 туриста. Залежно від складності маршруту, статі, віку туриста в день необхідно 500–800 г сухих (не приготовлених) продуктів на 1 людину. Знаючи це число для одного, можна легко порахувати необхідну кількість продуктів на всіх членів групи.
Отже, розрахунок кількості продуктів на 1 туриста на 1 день виглядає приблизно так:
-
Крупа — 80–100 г
-
Геркулес (пластівці) — 50 г
-
Сир твердий — 30–40 г
-
Ковбаса сирокопчена — 30–40 г
-
Сушене м'ясо — 20–25 г
-
Сухе молоко — 20–30 г
-
Горіхи — 15–30 г
-
Сухофрукти — 40–50 г
-
Шоколадні (енергетичні) батончики — 50 г
-
Галети — 40–50 г
-
Макарони — 90–100 г
-
Цукати — 20–30 г
-
Сіль — 5–7 г
-
Чай — 10 г
-
Спеції — 5–10 г.
Не забувайте, що похідна їжа для вегетаріанців буде відрізнятися від їжі тих, хто їсть м'ясо. Для таких учасників групи продукти тваринного походження необхідно замінити іншими, наприклад, бобовими або овочами.
Сублімовані продукти
Багато туристів часто беруть з собою в похід сублімовану їжу, тобто таку, з якої видалили практично всю рідину, тим самим зменшивши її вагу в 5–10 разів. Сублімовані продукти зберігають свої корисні властивості, аромат, смак і форму. Приготувати їх дуже просто — для цього продукти заливають окропом і настоюють 10 хвилин.
Асортимент субліматів в інтернет–магазині Їдло досить великий: є продукти з м'ясом і для вегетаріанців, перші страви, снеки і напої. Завдяки таким продуктам можна урізноманітнити меню під час трекінгу.
Упаковка їжі
Найкраще в якості упаковки для продуктів взяти пакети (упаковувати продукти потрібно відразу в 2–3 пакета). Така упаковка легка і не ускладнює рюкзак. Деякі туристи пакують їжу в герметичні пластикові ємності. Рідину рекомендується перелити у звичайні пляшки.
Харчування дітей
Якщо ви йдете в похід з дітьми, варто врахувати деякі особливості їхнього харчування під час трекінгу:
-
гарячі обіди повинні бути обов'язково,
-
подбайте про додаткові джерела білка і вітамінів.
Пам'ятайте, що розумно спланований список продуктів і їхня кількість для походу позбавить вас зайвого вантажу під час подорожі. Основний продукт в поході — це крупи, а щоб каші за час походу не набридли, приготуйте їх зі спеціями, овочами та іншими гарнірами.